Dnia 27.06.2012 r. Stowarzyszenie ALTERNATYWNY CYPEL oraz współautorzy koncepcji budowy Parku Historycznego Bity ze Strądu zostali zaproszeni na Sesję Rady Miasta Helu. Było to już kolejne spotkanie wraz z radnymi miasta w celu podjęcia decyzji (uchwały) przeznaczenia działki wokół kutra Wła-55 na której zaproponowaliśmy budowę Parku Historycznego z własnych środków finansowych.

Niestety, wnioskiem Pana Burmistrza Mirosława Wądołowskiego, decyzja nie została podjęta i została przełożona na sesje po wakacyjne. Oficjalnym powodem wniosku Pana Burmistrza było wpłynięcie dzień przed Sesją Rady do samego Pana Burmistrza pisma od mieszkańca Helu sygnalizującego ewentualną chęć zakupu działki na której usytuowany jest kuter.

Ubolewamy, że mimo wielomiesięcznych rozmów nie byliśmy w stanie przekonać Pana Burmistrza o celowości powstania Parku oraz konieczności ochrony i zabezpieczenia terenu wokół kutra zwłaszcza
w okresie sezonu wakacyjnego. Stan działki nie używanej od wielu lat jest bardzo zły, płot chroniący działkę jest w wielu miejscach uszkodzony. Umożliwia to dostęp do niej i dewastowanie 70-cio letniej jednostki rybackiej. Burmistrz nie wyraził chęci zabezpieczenia działki,
a Stowarzyszenie nie może ponosić wysiłku inwestycyjnego na działce, która może zostać sprzedana lub przekazana w całkiem innym celu.

Miejmy nadzieję, że decyzja ta nie będzie brzemienna w skutkach i nie spowoduje dalszego rozkradania i cięcia przez złomiarzy metalowych części kutra. Stowarzyszenie nie porzuca jednak planu utworzenia Parku i ochrony kutra Wła-55. Liczymy , że z pomocą życzliwych ludzi, entuzjazmem, profesjonalizmem i uporem uda nam się stworzyć w Helu atmosferę odmienną od wielu małych gmin, gdzie władza nie dostrzega partnerów społecznych – mieszkańców zrzeszających się
w organizacjach pozarządowych.

Dziękujemy wszystkim osobom, radnym Helu, mediom i innym organizacjom i instytucjom, które popierają pomysł utworzenia Parku.
Do naszego Stowarzyszenia zgłosiło się naprawdę bardzo wiele osób, które wspierało i wspiera nasze działania za co jeszcze raz szczerze dziękujemy.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s