Po kilku miesiącach przerwy, 1 maja 2016 roku, ponownie udostępniliśmy zwiedzającym ekspozycje naszego stowarzyszenia, które mieszczą się we wnętrzach helskich obiektów militarnych.

Okres jesienno-zimowy spędziliśmy na analizie, kreowaniu
i urzeczywistnianiu nowych pomysłów i planów. Wszystko po to, by
w tym roku historia oraz liczne informacje prezentowane były w sposób rzetelny a jednocześnie przystępny i ciekawy dla każdego. Wiosenne prace zakończyliśmy owocnie, a do oceny efektów zachęcamy każdego mieszkającego w Helu czy turystę.

Dwa obiekty, dwie wystawy, dwa niezwykle ważne tematy.

Makabra XX wieku we wnętrzach ogromnego schronu załogowego
13. Baterii Artylerii Stałej, ukazuje realia działań zbrojnych ubiegłego stulecia. Wojna to nie defilady żołnierzy w galowych mundurach, to nie współczesne inscenizacje trwające kilka minut. To wiele lat śmierci, chorób, gwałtów, napadów, tułaczki, miesiące tęsknoty, rozłąki, nieraz bez powrotu. To niepewność i troska o synów, mężów, ojców. Bezsilność wobec ogólnej sytuacji. To ciągły strach. Tego zła i silnych emocji nie sposób odwzorować w czasie pokoju. Wykorzystując światła, dioramy, dźwięki staramy się choć trochę przybliżyć losy ludzi, którzy doświadczyli wojny w różnych okresach i częściach świata. Trzynaście pomieszczeń i trzynaście innych historii.
Makabra XX wieku nie pozostanie Ci obojętna. Nigdy więcej wojny!

Hel ma kilkudziesięcio, a nawet kilkuset letnie tradycje związane
z morzem: rybołówstwem, gospodarką morską, badaniami oceanograficznymi, działaniami mającymi na celu ochronę środowiska wodnego. Z miłości do morza stworzyliśmy Morskie Tajemnice. Do tego celu przystosowaliśmy Stanowisko ogniowe nr 3 Baterii im. Heliodora Laskowskiego. Przybliżamy specyfikę pracy na morzu – opowiadamy o rybołówstwie tradycyjnym i współczesnym czy działalności naukowców, w obu przypadkach posiłkując się narzędziami pracy
i modelami. Przy każdym temacie mamy na uwadze stan środowiska naturalnego, antropopresję i sposoby zapobiegania jej. Wiemy jak cenne są morza i oceany, jak ważna jest ich ochrona i jak  niezbędna jest do tego odpowiednia wiedza. O przyrodzie mówimy „na żywo”. Mieszkańcy Bałtyku nie każdemu są znani, w naszych akwariach masz niebywałą okazję obserwować zachowania bałtyckich ryb i skorupiaków. Przygotowując Morskie Tajemnice wykorzystaliśmy nasze pasje, doświadczenia i pracę niejednego oceanografa, którymi pragniemy podzielić się z każdym odwiedzającym.

Ale to nie wszystko. Pamiętamy o historii Helu i jego znaczeniu w obronie naszego kraju. Sprawując opiekę nad obiektami militarnymi mamy na uwadze ich przeszłość. Dla wszystkich miłośników fortyfikacji odrestaurowaliśmy i udostępniliśmy do bezpłatnego zwiedzania Stanowisko ogniowe nr 2 byłej 31. Baterii Artylerii Nadbrzeżnej im. Heliodora Laskowskiego. Do jej eksploracji warto zaopatrzyć się w latarkę.

Wszystkie ekspozycje czynne są codziennie od 1 maja do 30 września.

Zachęcamy do zapoznania się z naszymi stronami na portalach społecznościowych i śledzenia aktualności:

Makabra XX wieku
Morskie Tajemnice

Do zobaczenia na pięknym Cyplu Helskim – miejscu niezwykle cennym pod względem historycznym i przyrodniczym.

 

Hel - ekspozycje

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s