Morskie Tajemnice

Różnorodność form życia w morzach i oceanach, historia badań oceanograficznych, rybołówstwo, marynistyka, nadmorskie tradycje, stan środowiska morskiego i sposoby jego ochrony… wszystko to można poznać w pigułce odwiedzając ekspozycję Morskie Tajemnice.

Głównym przesłaniem wystawy jest przybliżenie środowiska morskiego i przedstawienie tego
w ciekawy sposób. Jako, że temat jest to bardzo obszerny skupiliśmy się na kilku zagadnieniach:

Środowisko morskie jako miejsce życia
Bałtycka fauna i flora dla wielu jest wielką tajemnicą. U nas, w panoramicznych akwariach, można obserwować wygląd i zachowania przedstawicieli ryb i skorupiaków, często nieznanych. Choć
w Bałtyku łąki podwodne nie są tak spektakularne jak w innych morzach, to mamy spory wachlarz pięknych podwodnych roślin, które również znalazły istotne miejsce na naszej wystawie. Chcemy zwrócić uwagę na mnogość morskich siedlisk, czyli właśnie miejsc do życia, jakie mają one znaczenie dla ekosystemu wodnego i ludzi. Mówimy o zagrożeniach i co najważniejsze – sposobach zapobiegania im.

Środowisko morskie jako miejsce naukowych eksploracji
Oceanograf – czyli osoba zajmująca się badaniami morza. Odkrywamy tajniki pracy na morzu, jakie ma ona znaczenie w celach poznawczych i jakie w codziennym, nawet lądowym,  życiu.

Zasoby morskie
Morza i oceany kryją w sobie bogactwa o czym ludzie wiedzą od wieków. Żywe zasoby mórz są poławiane i przetwarzane każdego dnia. Przedstawiamy narzędzia połowowe, szczegółowe modele łodzi i kutrów rybackich, pracę rybaków oraz jej przemiany w ciągu dziesięcioleci. Staramy się zwracać uwagę na zrównoważony gospodarowanie zasobami oraz negatywne dla środowiska naturalnego skutki nadmiernego rybołówstwa.

Helski rys historyczny
Wszystkie powyższe zagadnienia nieodzownie wiążą się z morską historią Helu. W wielu opracowaniach nawiązujemy do lokalnej przyrody, jednostek badawczych, rybołówstwa helskiego. Dlatego też przedstawiamy dokładnie odwzorowaną makietę portu helskiego
z początku lat 30. XX wieku. Opisujemy niezwykłą historię kutra WŁA-55, który od lat stoi
na helskim brzegu, ale gdy pływał bogate miał przygody. Nawiązujemy również do tradycji poszukiwania przedmiotów na plaży, które zostały wyrzucone przez morze tuż po sztormie – stąd wziął się pomysł na wystawę „Bity ze strądu” – wiekowe elementy szkutnicze.

Do tego wszystkiego nie lada gratka – kajuta szypra, w której można zapoznać się ze sprzętami wykorzystywanymi na kutrach (m.in. ster, sonar, sonda, radiopława, busola), mapami nawigacyjnymi, dziennikami okrętowymi, czyli wszystkim tym, co ułatwia i umożliwia pracę
na morzu obecnie i w przeszłości. Prezentujemy również przedmioty o marynistycznym charakterze.

Morskie Tajemnice to ekspozycja przygotowana we wnętrzach stanowiska ogniowego nr 3 baterii im. Heliodora Laskowskiego w Helu (przy wyjściu na plażę 67). Jest to wyjątkowe miejsce dla wszystkich miłośników morza jak i laików, dla dorosłych i dla dzieci. Po prostu musisz je odwiedzić będąc na Półwyspie Helskim!

 

Zapraszamy do śledzenia aktualności na fanpage Morskich Tajemnic!

2015 Morskie Tajemnice